Nyomatékkulcs
Ebbe a kategóriába tartoznak azok a kézi vagy digitális kulcsok, amelyek lehetővé teszik a csavarok, anyák előírt nyomatékra húzását, csökkentve a túlhúzásból vagy alulhúzásból adódó hibák kockázatát. tovább
Ebbe a kategóriába tartoznak azok a kézi vagy digitális kulcsok, amelyek lehetővé teszik a csavarok, anyák előírt nyomatékra húzását, csökkentve a túlhúzásból vagy alulhúzásból adódó hibák kockázatát.
Probléma: Nem megfelelő meghúzási erő miatt szerkezeti meghibásodás vagy garanciális költségek merülnek fel.
Megoldás: A nyomatékkulcs biztosítja a gyártói előírások szerinti meghúzást, így csökkenti az utólagos javítások és reklamációk számát – különösen gépipari, autóipari vagy építőipari szereléseknél.
Probléma: Időigényes minőségellenőrzés és hibakeresés manuális eszközök használatakor.
Megoldás: A precíziós nyomatékkulcs használata gyorsítja a munkafolyamatot, javítja az ismételhetőséget, így hatékonyabbá teszi a termelést főként sorozatgyártási környezetben.
Releváns iparágak:
- Gépgyártás
- Autóipari szervizek
- Építőipari kivitelezők
- Villamosipar
Új trend: Digitális kijelzővel és adatnaplózással rendelkező modellek segítik a pontos dokumentációt és a minőségbiztosítást.
A Táblázat.hu leegyszerűsíti a beszerzést: itt hatékonyan térképezheti fel a kínálatot és gyűjthet be ajánlatokat több releváns cégtől egyszerre.
1. Mekkora méretű legyen a nyomatékkulcs?
A méretet hüvelykben szokás megadni és ilyenkor a nyomatékkulcs négyzet alapú szerelő részének az oldalhosszúságát adják meg. Jellemzően ez a méret ¼”-1”-ig terjed. Ha tudott, hogy mekkora furatba szeretnénk bele illeszteni, illetve mekkora csavarokat szeretnék meghúzni a szerszámmal, akkor ez is megadható, hiszen a beszállító ez alapján biztosan tudni fogja, mekkora nyomatékkulcsra van szüksége.
2. Mi az a nyomaték tartomány, amelyre a nyomatékkulcsot használná?
Minden nyomatékkulcsra jellemző egy mérési tartomány, ezt az értéket Nm mértékegységben szokás megadni. Önnek olyan tartományt érdemes meghatározni, amelyben benne vannak a szerelni kívánt gép csavarjaira jellemző meghúzási nyomatékok. Néhány jellemző tartomány például: 2-12 Nm, 8-40 Nm, 40-200 Nm, 50-300 Nm, 140-760 Nm, 750-2000 Nm.
3. Milyen hosszú és mekkora tömegű lehet maximálisan a szerszám?
Használatnál lehet érdekes ez a kérdés, mivel ha kis helyen szeretnénk szerelni, akkor is oda kell, hogy férjen a nyomatékkulcs. Persze tárolásnál és szállításnál is fontos, hiszen egy nagyobb nyomatékkulcs egy kilogramm körüli, amit ha egy szerszámos ládában visz az ember a többi nehéz szerszámmal együtt, akkor jelentősen nehezítheti azt. Azonban ha kritériumot szabunk a szerszám hosszára, azt azért tudni érdemes, hogy a nagy nyomaték előállításához nagy szerszámhosszra is szükség van. Néhány létező karhossz: 185 mm, 340 mm, 553 mm, 812 mm, 2000 mm.
4. Szükséges-e, hogy irányváltós legyen?
Az irányváltás, mint tulajdonság a könnyebb, rugalmasabb szerelést teszi lehetővé, ha le kell tekerni egy csavart, vagy fel kell tekerni, akkor csak átváltja az ember az irányt és folytatható a munka amellett, hogy a racsni kellemes hatása is érvényesül. Jól jöhet ez a funkció, ha esetleg a csavar túl van húzva és vissza kellene kicsit engedni rajta.
5. Nyomaték mérésre is alkalmas legyen az eszköz, vagy csak meghúzza a csavart?
Az egyszerűbb nyomatékkulcsoknál be lehet állítani, hogy mekkora nyomatéknál engedje el a csavart és már ne húzza tovább, ez sajnos nem pontos eljárás, mivel nagyban függ a súrlódási tényezőtől. Léteznek olyan nyomatékkulcsok is, amelyről leolvasható a nyomaték érték valamilyen pontossággal.
6. Van-e más igénye a szerszámmal kapcsolatban?
Attól függően, hogy hol használja, szükség lehet arra, hogy olaj és üzemanyagálló legyen a ház része, de a robbanásbiztosság is fontos tulajdonság lehet, ha nem mechanikus a mérési mód, hanem valami elektromos elemet is tartalmaz. Igény lehet, hogy jobb és balmenethez is egyaránt alkalmas legyen.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |