A veszélyes hulladékok begyűjtését országos és nemzetközi előírások is szabályozzák. A begyűjtő cégek környezetvédelmi hatósági engedélyek beszerzése után láthatnak csak neki az adott veszélyes hulladék begyűjtésének. Mivel a szállításra is komoly szabályok vonatkoznak, előfordulhat, hogy külső fuvarozó vagy speciális tárolók bérlése szükséges.


1. Milyen típusú hulladék begyűjtéséről van szó?
Lényeges ugyanis ennek beazonosítása. Ebben segítségünkre lehet a hulladék biztonsági adatlapja. Amennyiben az nem tartalmazza a hulladék EWC (Európai Hulladék Katalógus) kódszámát, úgy a 16/2001 (VII. 18. ) KöM rendelet 1 sz. melléklete szerinti beazonosítás szükséges.
2. Milyen eszközökre tartunk igényt a hulladék ADR (Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás) szempontjából történő szállításra való előkészítéséhez?
A veszélyes hulladékok szállításának feltétele, hogy az ne okozzon környezetkárosítást. Ezen hulladékok gyűjtéséhez jól záródó hordókat, ballonokat (szállításra alkalmas tárolókat) szükséges alkalmazni. Fertőzésveszélyes hulladékok esetén minősített gyűjtőedényzeteket kell használni. A csomagoláson fel kell tüntetni a hulladék megnevezését, EWC és UN (veszélyességi osztály) számát, valamint a megfelelő bárcát (igazoló jegyet).
3. Hogyan szeretnénk, illetve hogyan tudjuk megoldani a veszélyes hulladék szállítását?
A hulladékot a termelő saját fuvareszközén is beszállíthatja begyűjtő telephelyére, ugyanakkor erre vonatkozóan vannak ADR előírások, melyeket célszerű előtte áttanulmányozni.
4. Mekkora mennyiségű hulladék begyűjtését kell megoldani?
Adjuk meg kg-ban az elszállítandó hulladék mennyiségét.
5. Milyen összetételű a hulladék?
Egyes esetekben fontos tudni azok összetevőit, - pl. halogén, nehézfém tartalmú-e, ha igen, milyen százalékban, vagy mennyire kevert a hulladék -, mert ez meghatározza az ártalmatlanítás, kezelés, esetleges újrahasznosítás végett az árképzést.
6. Rendelkezik a cég a területileg illetékes környezetvédelmi felügyelőség által kiadott érvényes engedéllyel?
Célszerű a termelőnek, megrendelőnek bekérnie ezen engedélyek másolatait a szolgáltatótól. Az elszállítandó veszélyes hulladékokról a termelő a szállító által leigazolt "SZ" kísérőjegyet kap vissza. Ezzel a dokumentummal tudja igazolni a hulladék megfelelő cégnek történő leadását.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség
nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével
.
Szerző: Kócsi Norbert |









