Hordozható gázdetektor
A gázdetektorok olyan berendezések, amik különféle egészségre veszélyes gázok jelenlétének jelzésére szolgálnak. A kínált eszközök a megfelelő pontokon elhelyezve megbízhatóan jelzik a veszélyt, a kritikus gáz szint elérése előtt fénnyel és hangjelzéssel riasztanak. A megfelelő gázdetektorok használata mindig kötelező. A robbanásveszély és a gázmérgezés sajnos gyakori jelenség, ami minden olyan helyen előfordulhat, ahol fennáll a veszélye a gázszivárgásnak, vagy különféle kémiai folyamatok révén mérgező gázok keletkeznek. Megkülönböztetünk klórgáz, cián, ammónia, kénhidrogén, szénmonoxid stb. gázmérgezést, ami előfordulhat otthonokban, bizonyos közintézményekben, gyárterületeken, kazánházakban vagy laboratóriumi és ipari környezetben. Nem mindig telepített gázdetektorokat használnak. Abban az esetben, ha szükséges szabadtéri esetleges gázszivárgás ellenőrzése, vagy eddig gázdetektorral be nem biztosított helyek vizsgálata, akkor hordozható mérőeszközök is rendelkezésre állnak. A hordozhatóság lehetővé teszi az azonnali, nehezen elérhető helyek közvetlen megfigyelését, például csatlakozásoknál felmerülő szivárgások esetében.
1. Milyen típusú gázt szeretne mérni a gázdetektorral?
A különböző jelzendő mérgező vagy robbanásveszélyes gázok esetében tájékozódni kell, hogy az adott készülék milyen anyag jelzésére alkalmas. Fűtés esetében szén- monoxid és szén- dioxid, esetleg föld- és propángáz mérésére alkalmas berendezésben kell gondolkodni, ipari vagy laboratóriumi esetben az előfordulható gázokat fel kell mérni, s az azokra alkalmas detektorokat beszerezni (pl.: klór, cián, ammónia, hidrogén, stb.).
2. Milyen pontosságra tart igényt?
A gázdetektor pontossága azt jelenti, hogy milyen telítettség esetén érzékeljen a berendezés, azaz az egész hányad része szempontjából vizsgálja a levegőt. Ennek a mértékegysége ppm (Part per million), azaz az egész egy milliomod része. Minél alacsonyabb ez a szám, annál kisebb mennyiség kimutatására alkalmas a készülék.(pl.: magas érzékenység 50 ppm).
3. Milyen érzékenységű legyen a készülék?
Robbanásveszélyes anyagok esetében meghatározandó az az úgynevezett UEG alsó robbanási határ, ami arra a minimális gázkoncentrációra vonatkozik, amelynek az esetében már lehetséges, hogy robbanás következik be. E százalékos érték minimális, még megengedett határa minden egyes veszélyes gázra külön-külön, szabályzatban rögzített. Egyes készülékek ezen határok alatti értéknél már bejeleznek. Ebből adódik a detektor érzékenysége.
4. Akusztikus jelzést is adjon a hordozható detektor?
Jelzés szempontjából eltérő eszközök készülnek. Az egyszerűbb készülékek kevés fényjelzéssel kijelző nélküliek, míg az informatívabb, összetettebb darabok kijelzőjükön több információhoz juttatnak bennünket. Általában optikai és akusztikus jelzéssel riasztanak ezek a berendezések, eltérőek lehetnek abban, hogy a szennyezettség veszélyéhez képest erősebb vagy gyengébb a riasztás.
5. Milyen működési jellemzőkkel rendelkezzen a készülék?
Hordozhatóságából adódóan különböző igénybevételekkel szemben kell ellenállónak lennie a gázdetektornak, mint hőmérséklet (pl.: -30-tól +60 °C-ig), vízállóság. Egyéb jellemzői lehetnek, mint az üzemidő (pl.: 8 óra), válaszidő (pl.: 2 mp.), fülhallgató csatlakozó, stb.
6. Érzékenység-szabályozós kivitelű eszközt szeretne?
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |